fbpx

Kurzy mediace od profesionální mediátorky

Otázky a odpovědi

Najděte rychle odpovědi na své dotazy.


Je v částce za váš kurz mediace už zahrnuta částka/platba za zkoušky?

Není. Cena za kurz je pouze cenou za vámi vybraný kurz. Pokud chcete skládat zkoušku zapsaného mediátora, tzn. mít „možnost dostávat případy od soudu“, musíte se na zkoušku přihlásit přes Ministerstvo spravedlnosti a zaplatit na jimi určený účet.

Jaká je cena za zkoušku zapsaného mediátora?

Cena je 5 000 Kč za zkoušku. Pokud ji neuděláte, můžete ji za dalších 5 000 Kč opakovat. Pokud neuděláte zkoušku ani na druhý termín, třetí termín je opět zpoplatněn částkou 5 000 Kč. Když zkoušku uděláte (v jakémkoliv termínu), zaplatíte ještě 5 000 Kč za zápis do seznamu mediátorů.

Chtěla bych jít na tu pětihodinovou zkoušku, je to možné?

Nevím úplně, o jaké zkoušce mluvíte. Délka zkoušky zapsaného mediátora je 2 hodiny – 1 hodinu předvádíte mediaci modelové kauzy a další hodina je na zpětnou vazbu vaši (sama sebe) i zkušební komise vám a na rozhodnutí komise o ne/úspěšném složení zkoušky.

Pokud přemýšlíte ještě o zkoušce z rodinné mediace, ta bude probíhat podobně, ale v jiném termínu. Musíte se na ni přihlásit zvlášť a zvlášť ji také zaplatit (cena je stejná jako u zkoušky na „obecného“ zapsaného mediátora).

Když nebudu zapsaný v seznamu rodinných mediátorů, můžu řešit případy svěření dětí do péče rodičů po rozvodu?

Samozřejmě. Jednak můžete mediovat jako nezapsaný mediátor, a můžete mediovat všechny kauzy, s kterými klienti přijdou, a jednak zákon říká, že v případech, kdy to soud vyhodnotí jako přínosné, může nařídit setkání se zapsaným mediátorem – žádný právní předpis nestanoví pro soud povinnost v určitých případech vybrat pouze ze seznamu zapsaných rodinných mediátorů. Já v seznamu rodinných mediátorů zapsaná nejsem a rodinné kauzy mám – jak dobrovolné, tak od soudu.

Nemám VŠ, můžu pracovat jako mediátor?

Můžete, jen vás nepustí ke zkoušce zapsaného mediátora. Čtěte článek Akreditovaný vs. zapsaný mediátor.

Mám titul Bc. můžu vykonávat práci mediátora?

Můžete, a to na živnostenský list jako konzultační služby. Nepustí vás ke zkoušce na zapsaného mediátora na MSp. Čtěte článek Akreditovaný vs. zapsaný mediátor.

Potřebuji pro práci u Probační a mediační služby vzdělání z vysoké školy?

Jste v této situaci? Rád bych pracoval u Probační a mediační služby a na jejich stránkách ve „volných pracovních místech“ nabízí několik pozic mediátora, ale vyžadují plné vysokoškolské vzdělání humanitního směru. Avšak na pozici „asistent mediátora“ jim stačí jen VOŠ. Dostal jsem ale informaci o tom, že lze vysokoškolské vzdělání humanitního směru nahradit praxí v oboru. Tak bych si rád tuto skutečnost někde ověřil.

Pak se zkuste zeptat na Probační a mediační službě, co od svých (budoucích) zaměstnanců požadují. Asi žádný soukromý mediátor vám nedá relevantní informace o tom, co požaduje jiný, státní, subjekt.

Jaké povinnosti bych měl jako zapsaný mediátor?

Všechny, které vám ukládá zákon č. 202/2012 Sb., o mediaci, a to zejména § 4 – § 12. Přečtěte si text zákona.

Jaká je poptávka po poskytování služeb v tomto oboru (bydlím v Praze) a jak početná je konkurence?

Záleží na tom, co konkrétně myslíte konkurencí. Poptávka po vašich službách bude podle mě záviset na tom, jak se jako jedinec – mediátor – dostanete do povědomí lidí. Mediace je v tomto jako jakékoli jiné podnikání.

Když udělám zkoušky na MSp a nechám se zapsat do seznamu mediátorů, kde budu moci hledat klienty?

Na webu, v okolí svého bydliště nebo pracoviště, na přednáškách nebo jiných akcích, které budete dělat. Dále v tištěných periodikách nebo pomocí letáků… Možná by vám s touto otázkou pomohl spíš specialista na marketing.

Kolikahodinový je váš kurz Výcvik mediace? 

Záleží na tom, kolik dnů si vyberete. Máte na výběr 3, 6 nebo 9 dnů. Výcvik je vždy v třídenních celcích, termíny se dočtete na webu. Každý den jsou 4 devadesátiminutové bloky + 15 minut na závěr na shrnutí, dotazy apod. Třídenní výcvik je tedy 24hodinový, šestidenní výcvik 48hodinový a 9denní výcvik 72hodinový.

Je možné absolvovat pouze 3 dny z vašeho výcviku? Nemám VŠ a je asi zbytečné, abych prošel celým výcvikem.

Ano. Je možné absolvovat je první stupeň (3 dny) výcviku. Není možné absolvovat rovnou druhý nebo třetí stupeň.

Kdy se koná nejbližší výcvik mediace?

Vše najdete na tomto webu, konkrétně zde https://www.kurzymediace.cz/kurz/vycvik-mediace/. Termíny jsou stále nové a postupně se obsazují, takže si dostupnost vždy ověřte.

Jaká je cena za váš kurz?

Záleží na tom, za který. Ceny se různí podle počtu dní a podle typu kurzu. Všechny ceny najdete na webu, konkrétně zde https://www.kurzymediace.cz/kurz/.

Dostanu po ukončení kurzu nějaké osvědčení?

Ano. Po vícedenních kurzech dostanete certifikát o účasti.

Jsou vaše kurzy akreditované?

Nejsou. Žádný ze v současnosti nabízených kurzů akreditovaný není.

© JUDr. Radka Medková | ochrana osobních údajů | obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top
Knížka: Z praxe mediátorky

PDF knížka ZDARMA
Z praxe mediátorky: Spokojené vztahy snadno a bez námahy

Odesláním tohoto formuláře žádáte jako možný budoucí uchazeč o absolvování některého z kurzů mediace, o zaslání dalších informací o mediaci a o nabízených kurzech. E-mailovou adresu, kterou jste nám takto sdělili budeme zpracovávat v souladu s předpisy na ochranu osobních údajů.

Na základě Vašeho zájmu o účast na některém z námi pořádaných kurzů mediace, který jste projevili vyplněním formuláře a stažením elektronické publikace, Vám můžeme zasílat v mezích legitimního očekávání také další informace o našich akcích, a to na základě našeho oprávněného zájmu.

V tomto případě však máte právo kdykoliv proti takovému zasílání dalších informací vznést námitku (v zápatí každého e-mailového sdělení je možnost „odhlásit odběr“) a toto zasílání dalších informací bude ukončeno.