Kurzy mediace od profesionální mediátorky

Jak minimalizovat nejen vánoční konflikty

Konflikty bohužel k Vánocům mnohdy patří. Víte však, že můžete udělat něco pro to, abyste je minimalizovali? Čím se řídit, aby vám druzí rozuměli a předešli jste nepříjemným situacím?

Když něco chcete, řekněte si o to

Mozek každého z nás je jedinečný a nikdo jiný do něj nevidí. Ani naše nejbližší rodina proto nemusí vědět, co se v naší hlavě odehrává a co momentálně potřebujeme. Víme to my sami?

Řeč není jen o chtění konkrétních dárků pod stromeček. Je to i o tom, říct si o pomoc nebo o potřebu být během rušných svátků chvíli v klidu jen sám se sebou.

Jak přijít na to, co opravdu chceme, nebývá lehké. V naší kultuře jsme spíš trénovaní na odhalování toho, že „ten druhý je špatný“. Nejsme zvyklí mluvit o svých pocitech a nejsme ani zvyklí si jich nějak moc všímat.

Zvykem je spíše soustředit se na „potrestání“ toho:

  • kdo nám ublížil,
  • kdo se k nám nezachoval hezky,
  • kdo nesplnil naše přání nebo očekávání.

Jenže trest někoho jiného většinou nepřinese ten skutečný klid nám.

TIP: Na kurzech mediace se učíme rozlišit „zadostiučinění“ a skutečné uspokojení, které vede k vyrovnanému klidu. Rovněž vás naučím s tímto uspokojením dále pracovat.

Říct druhému, co dělat nemá, nestačí

„Nedělej to.“
„Nechovej se jako blázen.“
„Nemluv se mnou takhle.“

Všechny tyto věty jste jistě slyšeli už tisíckrát. Ale jak se tedy máme chovat? Jak máme s daným člověkem mluvit? CO VLASTNĚ CHCE?

Naše kultura nás trénuje mluvit o tom, co nechceme. Možná to vychází z přesvědčení, že kdybychom mluvili o tom, co chceme, okolí by nás bralo jako sobce a egoisty. A ty, jak je známo, nemá nikdo rád. Proto raději mlčíme ohledně toho, co bychom opravdu potřebovali a co by nám udělalo radost.

A „bezpečně“ mluvíme o tom, co se nám nelíbí. Čím víc o tom mluvíme, tím víc na to myslíme. A tím víc se pohybujeme v tom, co nám nevyhovuje. Následkem toho nás potká smutek, rozmrzelost a vztek. A zároveň naše okolí je zmatené, jelikož netuší, co tedy vlastně chceme.

TIP: Naučte si o své potřeby hezky říct. Naučím vás to na mém kurzu Mediační jazyk a vyjadřování.

Když nedostanete to, co chcete

Život je o prioritách. Jsou věci nárokové, ale v mezilidské komunikaci je většina věcí nenároková. Co se stane, když nám druhý nevyhoví? Když nesplní naše přání nebo žádost?

Blíží se Vánoce a s nimi i dilema, jestli máme svým blízkým říkat, co chceme najít pod stromečkem. Nebo jestli si máme raději počkat na překvapení. Dále popsané modely fungují pro všechny oblasti života, ale vypůjčím si paralelu s vánočním dárkem.

Co se může stát?

Řeknu si o dárek a skutečně jej dostanu

Výhodou je, že máte věc, kterou jste si přáli. Ten druhý bude možná rád, že nemusí nic vymýšlet. A může být i rád, že se svým dárkem trefí do vkusu obdarovaného.

Na druhou stranu přijdete o překvapení. Taky vás může přepadat myšlenka „kdyby mu/jí na mně záleželo, věděl/a by, co chci“. Nebo také pocit, že jste si „museli“ o dárek říct. A dárce bude možná na pochybách, jestli vám má dát to, co sám vybral, nebo to, o co jste si řekli.

Řeknu si o dárek a přesto jej nedostanu

V takovém případě je pozitivní skutečnost, že dostanete něco, co dárce vybíral speciálně pro vás.

Na druhou stranu můžete být zklamaní více, než kdybyste si o konkrétní dárek neřekli.

Neřeknu si o dárek a přesto jej dostanu

Po tomhle touží asi většina. Nemuset si o nic říct, protože lidé kolem vás vám umí číst přání z očí. Bohužel je však tato situace v běžném životě spíše nereálná.

Neřeknu si o dárek a žádný taky nedostanu

Nemůžete být zklamaní. Ale nedostanete to, co si ve skrytu duše přejete. A ten druhý zároveň vůbec nemusí tušit o tom, že nějaká přání máte. Může nabýt dojmu, že jste takhle spokojení a nic vám nechybí.

Pokud se jedná o vánoční dárky, tolik to nevadí. Ale pokud jde o (většinou nehmotné) věci, které jsou pro vás v reálném životě opravdu důležité, měl by to ten druhý vědět. Nemyslíte?

Jak jsem psala výše, život je o prioritách. Mediátor s vámi může probrat tyto možnosti. Může s vámi hledat to, co je pro vás nepřekonatelné a nad čím mávnete rukou. Ale rozhodnutí vydat se tou kterou cestou, je vždycky jen na vás.

Přeji vám, abyste měli (nejen) v předvánočním čase dost klidu na to zjistit svoje skutečné potřeby, a reagovat tak, abyste je naplnili.

Zjistěte o mediaci více

Zajímá vás, jak v praxi přijdete na svoji nejlepší a nejhorší variantu? Proč má mediátor povinnost probrat s klienty jejich další reálné možnosti tak, aby si sami mohli zvážit, kterou z nich si vyberou?

Co je BATNAWATNA? A proč se s nimi klienti většinou poprvé setkávají až na mediaci? To všechno a mnohem více vám prozradím na mém kurzu Mediační jazyk a vyjadřování.

Přihlaste se na kurz hned teď

© JUDr. Radka Medková | ochrana osobních údajů | obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top
Knížka: Z praxe mediátorky

PDF knížka ZDARMA
Z praxe mediátorky: Spokojené vztahy snadno a bez námahy

Odesláním tohoto formuláře žádáte jako možný budoucí uchazeč o absolvování některého z kurzů mediace, o zaslání dalších informací o mediaci a o nabízených kurzech. E-mailovou adresu, kterou jste nám takto sdělili budeme zpracovávat v souladu s předpisy na ochranu osobních údajů.

Na základě Vašeho zájmu o účast na některém z námi pořádaných kurzů mediace, který jste projevili vyplněním formuláře a stažením elektronické publikace, Vám můžeme zasílat v mezích legitimního očekávání také další informace o našich akcích, a to na základě našeho oprávněného zájmu.

V tomto případě však máte právo kdykoliv proti takovému zasílání dalších informací vznést námitku (v zápatí každého e-mailového sdělení je možnost „odhlásit odběr“) a toto zasílání dalších informací bude ukončeno.Knížka: Z praxe mediátorky

PDF knížka ZDARMA
Z praxe mediátorky: Spokojené vztahy snadno a bez námahy

Odesláním tohoto formuláře žádáte jako možný budoucí uchazeč o absolvování některého z kurzů mediace, o zaslání dalších informací o mediaci a o nabízených kurzech. E-mailovou adresu, kterou jste nám takto sdělili budeme zpracovávat v souladu s předpisy na ochranu osobních údajů.

Na základě Vašeho zájmu o účast na některém z námi pořádaných kurzů mediace, který jste projevili vyplněním formuláře a stažením elektronické publikace, Vám můžeme zasílat v mezích legitimního očekávání také další informace o našich akcích, a to na základě našeho oprávněného zájmu.

V tomto případě však máte právo kdykoliv proti takovému zasílání dalších informací vznést námitku (v zápatí každého e-mailového sdělení je možnost „odhlásit odběr“) a toto zasílání dalších informací bude ukončeno.