NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Kurzy mediace od profesionální mediátorky

POZOR: Přihlašujte se na ŽIVÝ ONLINE kurz Úvod do mediace » zjistěte více

Je mediátor zároveň i manipulátorem?

Když účastníky svých kurzů učím mediační komunikační techniky, často mě překvapí tvrzením, že mediátor je vlastně více nebo méně obratný manipulátor, který strany dostává, kam chce a potřebuje. Je to opravdu tak?

Technika pozitivní komunikace

Výše popsaný názor se přitom obvykle objeví v okamžiku, kdy probíráme techniku „pozitivní komunikace“.

TIP: Pokud chcete vědět, jak se liší technika „pozitivní komunikace“ od „širokého úsměvu“, „be always happy“, „lidiček“, „sluníček“ a dalších věcí, které s touto technikou nemají vůbec nic společného, přihlaste se na Výcvik mediace.

Máme ve zvyku hledat viníka

Když už dojde ke konfliktní situaci nebo k situaci, která neproběhla podle našeho očekávání, většinou věnujeme spoustu času a energie hledání viníka. Jakmile ho najdeme, trávíme další čas tím, že na něj sypeme všechno to negativní, co nám jeho „vina“ přinesla. Dál se pitváme v tom, co bylo a je špatně a co špatného nám to ještě přinese do budoucna.

Hledáním viníka se nám však neuleví

Sami sebe tím zavíráme do minulosti ohraničené ostrými – bolestnými – dráty. Dokážete si teď takovou situaci představit? Něco se stalo. Víme, kdo za to může. Přemýšlíme, co vše špatného nám to přineslo. A přemýšlíme dlouho, abychom na nic nezapomněli. Případně pro viníka vymýšlíme takový trest, který „by ho naučil“ vyvarovat se něčeho podobného do budoucna. Jak se cítíte? Je vám fajn? Ulevilo se vám, že jsme našli toho, kdo je příčinou našich problémů?

Troufám si říct, že se vám nejen neulevilo, ale že se dokonce cítíte o něco hůř, než když jsme začali. K mediaci se většinou dostávají už vyhrocené konflikty. Tedy něco, co si dovolím označit jako „mentální bahno“. Nesouvisí to ani s inteligencí stran, ani s jejich společenským postavením. A to, co jsem popsala výše, je vlastně usilovné dupání do tohoto bahna. Jenže skákání do bahna ještě nikoho (ani mentálně) neočistilo. Naopak, toho „bahna“ se nabalí jen víc a víc a očista bude o to obtížnější.

Mediace minulost neřeší

Mediátor vychází z toho, že minulost už nezmění ani strany, ani on. Je tedy zbytečné pitvat se v tom, co se stalo nebo nestalo. A kdo za to může nebo nemůže. Případně jak moc za to který z nich může.

Ale to, co se v minulosti stalo, má nějaký vliv na to, jak se cítí a jak fungují lidé teď.

Pozitivní komunikace neznamená manipulaci

Mediátor umožňuje stranám odpoutat se od toho, co bylo v minulosti špatně. Jedním z jeho nástrojů je právě i zmíněná pozitivní komunikace. Nejde tady o manipulaci. Jde o uvědomění si, že minulost je daná. Ale budoucnost, která začíná právě teď a tady, je něco, co si může každý z nás do určité míry ovlivnit.

Mediátor tedy společně se stranami hledá:

  • co opravdu potřebují,
  • a jak to udělat, aby mohly být naplněné potřeby jich obou.

A mediační technika, která přetáčí klienty od minulých trablů do způsobů, jakými je možné naplnit jejich potřeby, manipulací určitě není.

Chcete zjistit víc?

Zajímá vás, jak to udělat, aby strany samy chtěly a mohly opustit bolavou minulost? A dokázaly se podívat na to, jak by si představovaly budoucnost? Jak jim v tom může pomoci mediátor?

Jak s lidmi na mediaci mluvit tak, abychom naprosto respektovali jejich pocity a potřeby? A dokázali jsme je vést ke konstruktivním řešením sporu, který je na mediaci přivedl? Přijďte na Výcvik mediace, kde vám na všechny tyto otázky odpovím.

© JUDr. Radka Medková | všechna práva vyhrazena
ochrana osobních údajů | cookies |obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top