Kurzy mediace od profesionální mediátorky

POZOR: Přihlašujte se na ŽIVÝ ONLINE kurz Úvod do mediace » zjistěte více

Pro koho jsou určené kurzy mediace?

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá – pro všechny. Principy mediace totiž využijí všichni, kteří se ve svém každodenním životě setkávají s lidmi a kteří zažívají konfliktní situace od drobných nesouhlasů až po vyhrocené boje. 

Co je to mediace

Mediace je vlastně jeden ze způsobů, jakým je možné řešit konflikty. Nic víc – ale ani nic méně. Je to soubor komunikačních (= mediačních) technik, které lidem usnadňují komunikaci, a které jim mohou pomoci oddělit to, co je v konkrétním konfliktu nepodstatné, od toho, co je na něm pro ně to klíčové. 

Dává lidem („mediátorům“) do ruky nástroje (mediační techniky), které umožňují sporným stranám odhalit, co konkrétně je na daném konfliktu pálí nejvíc. A umožňují jim podívat se v klidu na to, co by se mělo stát, aby za celým konfliktem mohly udělat tlustou čáru a nemusely mu dál věnovat čas, energii a nezřídka i peníze.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKV čem vám mediace pomůže a v jakých případech je bezmocná

Co je cílem mediace

Cílem mediace tedy je přimět klienty přemýšlet o tom, jak by potřebovali s konfliktem, který už proběhl, naložit tak, aby ho mohli do budoucna považovat za vyřešený a neopakoval se. Případně aby se k této události už nemuseli vracet.

TIP: Výcvik mediace vás naučí lépe řešit veškeré konflikty tak, aby se neopakovaly. A zároveň budete schopni vykonávat profesi mediátora.

Principy mediace jsou využitelné pro všechny

A je jedno, jestli lidem tuto cestu ukáže profesionální mediátor, nebo jestli jim ji pomůže vyřešit:

 • kolega,
 • nadřízený,
 • podřízený,
 • personalistka
 • nebo třeba sousedka, která bude umět použít účinné profesionální techniky.

K mediaci, potažmo kurzům mediace, lze přistupovat jako k:

 • přípravě na povolání,
 • nebo „pouze“ jako k souboru užitečných metod a technik, které fungují. 

TIP: Prohlédněte si naši nabídku mediačních kurzů a vyberte si mezi nimi ten, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Kurz mediace ocení každý, kdo pracuje s lidmi

Pokud se na mediaci budeme dívat pouze jako na profesi, pak je kurz jenom pro ty, kteří uvažují o tom, že se stanou profesionály v dané oblasti – mediátory. A nejde o nic jiného než přípravu na budoucí povolání. Nicméně toto považuji za poněkud krátkozraký pohled. 

Vzhledem k tomu, jak musí být (z povahy věci) mediace univerzální (pomáhá řešit pracovní, obchodní, sousedské i rodinné spory s různými příčinami vzniku), tak existují i univerzální postupy, které využije každý, kdo vstupuje do jakékoli interakce s lidmi. Kurzy mediace jsou proto vhodné přinejmenším pro:

 • vedoucí zaměstnance,
 • zástupce všech „konzultantských“ povolání,
 • lidi, kteří zastávají nějakou veřejnou funkci (zastupitelé měst a obcí),
 • klientské pracovníky na přepážkách různých organizací,
 • učitele na všech stupních škol,
 • personalisty,
 • sociální pracovníky
 • a řadu dalších.

Dovednost ovládat mediační techniky je dovednost, která je uplatnitelná v každodenním životě. Která má smysl. Konflikty, nedorozumění nebo nepochopení jsou přítomné všude – doma i v práci, ve vztazích soukromých i obchodních, doma i na cestách, v jakémkoliv prostředí.

TIP: Kurz Rodinná mediace vás naučí lépe se zorientovat v dynamice rodinných sporů a vy je budete umět řešit.

Rozhodněte se, čemu se budete věnovat

Po kurzu se můžete rozhodnout, že se stanete profesionálním mediátorem. Můžete absolvovat zkoušky u Ministerstva spravedlnosti a nechat se zapsat do seznamu zapsaných mediátorů. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKVíte, jaké jsou podmínky pro přihlášení ke zkoušce mediátora?

Anebo taky ne.

To, co se naučíte, můžete smysluplně využít při řešení svých vlastních konfliktů („mám odejít ze zaměstnání, které mě živí, ale nesmírně vysává“?) i ve sporech vašich blízkých a známých.

Vaší seberealizací tak nemusí nutně být změna profese. Můžete se realizovat (a používat přitom mediační techniky) ve vytváření nových, zdravějších vztahů a spokojenějšího přístupu k ostatním – i k sobě.

POZOR: pochopením mediačních technik si můžete udělat jasno v tom, co chcete a co nechcete. A můžete začít dělat kroky, které bude vaše okolí vnímat jako radikální. Kromě toho vám zvládnutí technik aktivního naslouchání může pomoci zlepšit interakci s osobami druhého pohlaví, což může vést ke konfliktům u vašeho rodinného krbu.☺ 

Přihlaste se na kurz mediace

Vyberte si z nabídky kurzů mediace, které vás naučí techniky ihned uplatnitelné v praxi.

© JUDr. Radka Medková | všechna práva vyhrazena
ochrana osobních údajů | cookies |obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top