NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více
Kurzy mediace od profesionální mediátorky
Konflikty bohužel k Vánocům mnohdy patří. Víte však, že můžete udělat něco pro to, abyste je minimalizovali? Čím se řídit, aby vám druzí rozuměli a předešli jste nepříjemným situacím?
Mozek každého z nás je jedinečný a nikdo jiný do něj nevidí. Ani naše nejbližší rodina proto nemusí vědět, co se v naší hlavě odehrává a co momentálně potřebujeme. Víme to my sami?
Řeč není jen o chtění konkrétních dárků pod stromeček. Je to i o tom, říct si o pomoc nebo o potřebu být během rušných svátků chvíli v klidu jen sám se sebou.
Jak přijít na to, co opravdu chceme, nebývá lehké. V naší kultuře jsme spíš trénovaní na odhalování toho, že „ten druhý je špatný“. Nejsme zvyklí mluvit o svých pocitech a nejsme ani zvyklí si jich nějak moc všímat.
Zvykem je spíše soustředit se na „potrestání“ toho:
Jenže trest někoho jiného většinou nepřinese ten skutečný klid nám.
TIP: Na kurzech mediace se učíme rozlišit „zadostiučinění“ a skutečné uspokojení, které vede k vyrovnanému klidu. Rovněž vás naučím s tímto uspokojením dále pracovat.
„Nedělej to.“
„Nechovej se jako blázen.“
„Nemluv se mnou takhle.“
Všechny tyto věty jste jistě slyšeli už tisíckrát. Ale jak se tedy máme chovat? Jak máme s daným člověkem mluvit? CO VLASTNĚ CHCE?
Naše kultura nás trénuje mluvit o tom, co nechceme. Možná to vychází z přesvědčení, že kdybychom mluvili o tom, co chceme, okolí by nás bralo jako sobce a egoisty. A ty, jak je známo, nemá nikdo rád. Proto raději mlčíme ohledně toho, co bychom opravdu potřebovali a co by nám udělalo radost.
A „bezpečně“ mluvíme o tom, co se nám nelíbí. Čím víc o tom mluvíme, tím víc na to myslíme. A tím víc se pohybujeme v tom, co nám nevyhovuje. Následkem toho nás potká smutek, rozmrzelost a vztek. A zároveň naše okolí je zmatené, jelikož netuší, co tedy vlastně chceme.
TIP: Naučte si o své potřeby hezky říct. Naučím vás to na mém kurzu Mediační jazyk a vyjadřování.
Život je o prioritách. Jsou věci nárokové, ale v mezilidské komunikaci je většina věcí nenároková. Co se stane, když nám druhý nevyhoví? Když nesplní naše přání nebo žádost?
Blíží se Vánoce a s nimi i dilema, jestli máme svým blízkým říkat, co chceme najít pod stromečkem. Nebo jestli si máme raději počkat na překvapení. Dále popsané modely fungují pro všechny oblasti života, ale vypůjčím si paralelu s vánočním dárkem.
Co se může stát?
Výhodou je, že máte věc, kterou jste si přáli. Ten druhý bude možná rád, že nemusí nic vymýšlet. A může být i rád, že se svým dárkem trefí do vkusu obdarovaného.
Na druhou stranu přijdete o překvapení. Taky vás může přepadat myšlenka „kdyby mu/jí na mně záleželo, věděl/a by, co chci“. Nebo také pocit, že jste si „museli“ o dárek říct. A dárce bude možná na pochybách, jestli vám má dát to, co sám vybral, nebo to, o co jste si řekli.
V takovém případě je pozitivní skutečnost, že dostanete něco, co dárce vybíral speciálně pro vás.
Na druhou stranu můžete být zklamaní více, než kdybyste si o konkrétní dárek neřekli.
Po tomhle touží asi většina. Nemuset si o nic říct, protože lidé kolem vás vám umí číst přání z očí. Bohužel je však tato situace v běžném životě spíše nereálná.
Nemůžete být zklamaní. Ale nedostanete to, co si ve skrytu duše přejete. A ten druhý zároveň vůbec nemusí tušit o tom, že nějaká přání máte. Může nabýt dojmu, že jste takhle spokojení a nic vám nechybí.
Pokud se jedná o vánoční dárky, tolik to nevadí. Ale pokud jde o (většinou nehmotné) věci, které jsou pro vás v reálném životě opravdu důležité, měl by to ten druhý vědět. Nemyslíte?
Jak jsem psala výše, život je o prioritách. Mediátor s vámi může probrat tyto možnosti. Může s vámi hledat to, co je pro vás nepřekonatelné a nad čím mávnete rukou. Ale rozhodnutí vydat se tou kterou cestou, je vždycky jen na vás.
Přeji vám, abyste měli (nejen) v předvánočním čase dost klidu na to zjistit svoje skutečné potřeby, a reagovat tak, abyste je naplnili.
Zajímá vás, jak v praxi přijdete na svoji nejlepší a nejhorší variantu? Proč má mediátor povinnost probrat s klienty jejich další reálné možnosti tak, aby si sami mohli zvážit, kterou z nich si vyberou?
Absolvujte kurz mediace.
© JUDr. Radka Medková | všechna práva vyhrazena
ochrana osobních údajů | cookies |obchodní podmínky
Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby