
Proč se v mediaci musíte ptát na těžké věci a jak na to
Proč je strach z konfliktů největším nepřítelem dobré mediace? Proč se přílišná korektnost nevyplácí? A s čím mají budoucí mediátoři největší problémy?
NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více
Kurzy mediace od profesionální mediátorky
Proč je strach z konfliktů největším nepřítelem dobré mediace? Proč se přílišná korektnost nevyplácí? A s čím mají budoucí mediátoři největší problémy?
„Nechci být dotěrná,“ říká mi jedna z účastnic mediačního výcviku při zpětné vazbě. „Klientka mi vyprávěla o svých zdravotních potížích a já jsem se bála ptát dál. Přišlo mi, že bych překračovala hranice.“ Jenže právě tady nastává jeden z klíčových momentů mediace – moment, kdy se musíme rozhodnout, zda půjdeme do hloubky, nebo zůstaneme na povrchu.
Někteří klienti stále nechápou, jaká jsou pravidla mediace. V praxi se pak mnohdy potýkám se situacemi, kdy klienti tak úplně nerozumí tomu, co vlastně mohou na mediaci očekávat. Pojďme se podrobněji podívat na jeden případ, který se mi nedávno stal.
Asi každý člověk zažil situaci, kdy někdo překroutil jeho sdělení. Nebo kdy byl on sám naopak obviněn z toho, že zkresluje řeč někoho jiného. To, že každý člověk „filtruje“ informace z vnějšího světa přes své zkušenosti, znalosti, aktuální stav, sociální bublinu, vzdělání apod., je obecně známá věc. Proč se to ale děje a jak z toho ven?
Do mediace často přicházejí klienti s představou přesvědčit mediátora o své pravdě: příčinou/viníkem konfliktu je ten druhý. Bývají pak nemile překvapeni zjištěním, že mediátor „vinu“ (ať už skutečnou, nebo domnělou) vůbec nehledá. Proč?
© JUDr. Radka Medková | všechna práva vyhrazena
ochrana osobních údajů | cookies |obchodní podmínky
Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby