NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Kurzy mediace od profesionální mediátorky

POZOR: Přihlašujte se na ŽIVÝ ONLINE kurz Úvod do mediace » zjistěte více

Je rozdíl mezi vidět, slyšet, zúčastnit se – a provést mediaci?

Slyšet o mediaci… vidět mediaci naživo… účastnit se mediace jako strana konfliktu… vést mediaci jako mediátor. Čtyři situace – a každá úplně jiná. Pojďme se na to podívat podrobněji. 

Slyšet o mediaci

Mám základy mediace, byl jsem na 2hodinové přednášce.“ 

Byla jsem na celodenním kurzu, kde jsem zjistila, že mediaci v podstatě téměř každý den s klienty dělám.

Na 2denním kurzu vás naučíme mediační techniky a budete moci vést mediace.“ „Čtyřdenní kurz je pro nás moc dlouhý, my se potřebujeme naučit jen základy, abychom mohli řešit spory se zákazníky.

Takové a podobné věty slýcháváme bohužel docela často.

Pastí je v tomto případě skutečnost, že mediační komunikační techniky vycházejí z přirozené mezilidské komunikace, jejímž cílem je zjistit příčiny nedorozumění a pomocí jednoduchých technik nalézat řešení, které stranám sporu přinese do budoucna klid.

Protože jde o logické a srozumitelné techniky, je pro posluchače jednoduché si jejich použití představit v praxi. Je to jako v autoškole: spojka, brzda a vpravo plyn. Sešlápnout spojku a pak teprve zařadit rychlost. Jak prosté. Jestliže jsou strany konfliktu v emocích, je nezbytné zazrcadlit. Jak přirozené!

Na přednášce o mediaci se tedy lidé často začnou brzy nudit – protože všechno už slyšeli, všechno je jasné a samozřejmé. A hlavně jednoduché. A vlastně to takhle už dávno všichni dělají. Nic nového. Na co je potřeba nějaká extra profese mediátora?

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Co má mediace společného s alternativní realitou

Vidět mediaci naživo

Na našem kurzu mediace promítáme účastníkům třetí den kurzu video, na kterém je natočené jedno mediační setkání. Video je ale součástí výuky, což znamená, že jeho sledování provází lektorka, která do děje vstupuje a nutí účastníky k aktivnímu přemýšlení o probíhajícím ději.

Když lidé uvidí mediaci naživo bez vstupů lektorky, bude to jako sledovat film v kině. Děj bude možná strhující, možná napínavý… ale dobře odvedená mediace (bez znalosti, jakou techniku mediátor právě používá, proč a s jakým účinkem) pozorovatele opět jen utvrdí v přesvědčení, že mediace je „povídání si s lidmi“ a „přátelský rozhovor“, který není nutné se nějak zvlášť učit.

Tohle zvládne každý. Ve filmu přeci při honičce lupiče přeskočí řidič náhodně projíždějícího auta pětimetrovou propast jako nic, takže zpráva pro laika = takhle si v mediaci popovídat (přeskočit propast) bych zvládl v pohodě taky.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Co můžete očekávat od mediace

Zúčastnit se mediace jako strana konfliktu

Trochu jiná situace nastává, pokud se někdo mediace účastní jako strana konfliktu. V takovém případě už na vlastní kůži zažívá, co s ní/ním udělá dobře položená nebo naopak chybějící otázka, co způsobí nadužívání parafráze a jak citlivě vnímá, když se proces mediace neposouvá.

Ani to, že se člověk (třeba i několikrát) mediace zúčastnil jako strana konfliktu, neznamená, že mediaci rozumí a bude ji umět vést. Spolujezdec v autě může jízdu vnímat jako plynulou a pohodovou, vnímá přeřazování rychlosti nebo situace, ve kterých se řidič koncentruje víc nebo kdy provoz nevyžaduje tolik jeho pozornosti. Pořád je to ale jiná situace, než sednout za volant a aktivně se pohybovat v provozu na silnici.

Mediace je řemeslo. Řemeslo jako každé jiné. Jen díky tomu, že z mediace není fyzicky hmatatelný výstup a že mediátor pracuje se slovy, kterých aktivně vysíláme i pasivně přijímáme tisíce každý den, podléhají lidé někdy mylné představě o snadnosti této profese.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak mediace pomáhá v pracovních vztazích

Aktivně mediaci provádět

Na frak toto přesvědčení dostane až teprve ve chvíli, kdy se člověk posadí do křesla mediátora a je čistě jen na něm, aby vedl se stranami sporu rozhovor, který obsáhne vše podstatné a zároveň bude procesně postupovat kupředu. 

Nevím, na co se zeptat,“ zoufají si pak účastníci kurzů mediace. „Co teď mám dělat, když klient dělá to a to?“ „A mám se ptát i na tohle?“ „Klient mluvil o tomhle, ale na to se přece nemůžu ptát, vždyť co je mi do toho.“ „A když jeden říká, že se stalo něco, o čem druhý říká, že se nikdy nestalo, jak mám zjistit pravdu?

I v mediaci platí, že pasivní znalost neznamená schopnost aktivně věc vykonávat. A platí i to, že jednou zažít je víc než 100x vidět nebo slyšet.

Udělejte první krok

Chcete proniknout do tajů mediace? Absolvujte náš Komplexní výcvik mediace. Výuka trvá 12 měsíců a za tu dobu se naučíte vše potřebné, co budete pro vykonávání profese mediátora potřebovat.

© JUDr. Radka Medková | všechna práva vyhrazena
ochrana osobních údajů | cookies |obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top