NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více
Kurzy mediace od profesionální mediátorky
Když někdo poptává mediaci, často ho zajímá, jaká je její úspěšnost. Stejnou otázku dostávám od studentů píšících bakalářské a diplomové práce. Podporovatelé mediace chtějí slyšet číslo co nejvyšší, její odpůrci se zase točí na tom, že mediace nezaručuje „úspěšný“ výsledek a je tudíž pouze ztrátou času.
Jenže ani klient poptávající mediaci, ani nikdo z těch, kdo dělají do svých prací výzkumy, mi zatím nikdy nedefinoval, co vnímá pod slovem „úspěšnost“. Přitom právě to, co si každý z nás pod tím slovem představí, je klíčové.
Pojďme se tedy podívat na to:
Když se odrazíme od definice mediace v zákoně o mediaci, jedná se o takový způsob řešení konfliktu, ve kterém má mediátor lidem na konfliktu zúčastněným „pomoci dosáhnout smírného řešení jejich konfliktu uzavřením mediační dohody“.
Logicky se potom nabízí jednoduchá definice úspěšnosti: úspěšnou je taková mediace, ze které strany konfliktu odcházejí ve smíru a s podepsanou mediační dohodou.
Jen se tady nabízí otázka, jestli to je skutečně vždycky možné.
Mediace má obrovský potenciál tam, kde se strany potřebují a vlastně chtějí dohodnout, ale nemají k tomu potřebné dovednosti nebo informace. Naopak je bezmocná tam, kde se strany dohodnout nechtějí, například proto, že:
Pokud budeme vycházet ze zákonné definice, že cílem mediace je uzavření mediační dohody, kterou se spor mezi stranami vyřeší, jak může být mediace ve výše popsaných případech úspěšná? Anebo jinak – je mediační dohoda vždy zárukou „úspěšné“ mediace?
Mediační proces je proces, ve kterém hrají velkou roli emoce stran. Staré rány, křivdy a nepochopení se zde hlásí o slovo, takže jednání jsou často velmi bouřlivá.
Jsou ale i situace, kdy se ukáže, že hlavní příčinou sporu bylo nějaké nedorozumění. A jakmile se tohle vysvětlí, věci se dávají do pohybu hodně rychle. V těchto případech existuje riziko „unáhlené dohody“. Co to je?
Strany mohou cítit jakousi euforii z toho, že to vypadá, že už by mohly dlouhotrvající spor vyřešit nebo se mohou cítit nepříjemně z představy, že by mohly být označeny za „brzdu“. A odkývnou i takové návrhy druhé strany, které jim vlastně úplně nevyhovují a je velmi pravděpodobné, že je nebudou dodržovat.
Je v takovém případě mediace úspěšná (máme přeci dohodu), nebo ne?
Chcete vědět, jaké nástroje má k dispozici mediátor, aby zabránil stranám dělat unáhlená rozhodnutí a podepsat dohodu, která jim nakonec vyhovovat nebude? Přihlaste se na kurz mediace – nově od září v Ostravě.
Podle mého názoru určitě.
Po zkušenostech s mediacemi si totiž myslím, že úspěšnou není mediace, ze které strany odcházejí s dohodou. Ale mediace, na které mají strany možnost říct a slyšet veškeré informace, které jim poté pomůžou se kompetentně rozhodnout, jak chtějí se svým sporem naložit.
Jestliže s nimi mediátor probere všechny jejich možnosti, umožní jim srovnat si priority a udělat takové rozhodnutí, které jim bude dávat smysl.
A taková mediace, i přesto, že nemusí dojít k dohodě a že se strany budou chtít s plným vědomím následků a souvislostí dál soudit, je podle mého názoru úspěšná.
Osvojte si důležité mediační techniky a naučte se vše důležité pro vykonávání profese mediátora. Přihlaste se na kurz Výcvik mediace.
© JUDr. Radka Medková | všechna práva vyhrazena
ochrana osobních údajů | cookies |obchodní podmínky
Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby