NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Kurzy mediace od profesionální mediátorky

POZOR: Přihlašujte se na ŽIVÝ ONLINE kurz Úvod do mediace » zjistěte více

Kdo může být mediátor a co je seznam mediátorů?

Zajímá vás, kdo se může stát mediátorem a kdo přesně je zapsaný mediátor? Může být mediátorem i někdo, kdo nesloužil zkoušku? A co všechno lze najít v seznamu mediátorů? Tento článek vám na všechny tyto otázky odpoví.

Kdo je mediátor

Mediátor je (nebo by aspoň měl být) speciálně vyškolený odborník, který umí pracovat s lidmi, mezi nimiž probíhá spor nebo konflikt. Měl by je i přes rozbouřené emoce dokázat dovést k racionálnímu přemýšlení o tom, jak chtějí konflikt vyřešit. A to tak, aby se jím v budoucnu již nemuseli zabývat fakticky ani uvnitř sami sebe. 

Mediátor by měl své klienty přimět k přemýšlení o tom, co jim takové řešení přinese (nebo v čem by jim naopak neprospělo). A co takové řešení přinese ostatním lidem, kteří jsou na výsledku mediačního jednání závislí (typicky děti v rozvodových kauzách).

Mediace symbolizuje specifickou disciplínu. Práce mediátora se velmi liší od práce psychologa, psychoterapeuta, advokáta nebo například poradce.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Je mediátor zároveň i manipulátorem?

Kdo tedy může být mediátor

V širokém pojetí slov mediace a mediátor je „mediátorem“ prakticky kdokoliv, kdo zprostředkovává urovnání konfliktu mezi dvěma stranami.

V užším pojetí je mediátorem osoba, která:

 • prošla příslušným vzděláním,
 • zná mediační techniky
 • a umí je používat ku prospěchu klientů. 

V ČR (zatím) není jednotný systém vzdělávání mediátorů a nejsou stanoveny ani vzdělávací standardy. Stejně jako dosud chybí profesní komora mediátorů (jakou je například Česká advokátní komora pro advokáty nebo Komora daňových poradců). Dohled nad činností zapsaných mediátorů provádí Ministerstvo spravedlnosti.

Mediátor může být buď zapsaný, nebo nezapsaný.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Akreditovaný vs. zapsaný mediátor.

Kdo je zapsaný mediátor

Mediace je v ČR upravená zákonem č. 202/2012 Sb., o mediaci. Tento zákon říká, že mediátorem je fyzická osoba zapsaná v seznamu mediátorů.

Taková osoba musí být:

 • způsobilá k právním úkonům, 
 • bezúhonná,
 • mít VŠ vzdělání (nestačí Bc. nebo DiS. nebo MBA.)
 • a složit zkoušku u Ministerstva spravedlnosti (advokáti na ČAK).

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak se stát zapsaným mediátorem.

Co je seznam mediátorů

Seznam mediátorů je informačním systémem veřejné správy, který spravuje Ministerstvo spravedlnosti. Pouze v tomto seznamu je možné najít všechny zapsané mediátory. Tedy ty, kteří složili zákonem předepsanou zkoušku na území ČR.

Jediný seznam, který obsahuje všechny mediátory se složenou zkouškou, je zveřejněný na Ministerstvu spravedlnosti.

Jedná se tedy o seznam, který je přístupný každému, kdo hledá mediátora pro vyřešení své věci. Najdete zde:

 • specializaci konkrétního mediátora,
 • místo jeho působení
 • i kontakt na něj.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Soudní jednání vs. mediace: V čem se liší? A jaké jsou výhody a nevýhody?

Může být mediátorem i někdo, kdo nesložil zkoušku?

Může. Zákon nezakazuje poskytovat mediační služby i na základě živnostenského oprávnění (typicky konzultační služby). Je řada mediátorů, kteří prošli vzděláním v mediaci, ale buď ke zkouškám jít nechtějí, nebo nemůžou (např. jim chybí VŠ vzdělání, nebo by to bylo konkurenční ve vztahu k zaměstnavateli).

I na tohoto mediátora se ovšem vztahuje § 5 občanského zákoníku, který říká, že „kdo se veřejně nebo ve styku s jinou osobou přihlásí k odbornému výkonu jako příslušník určitého povolání nebo stavu, dává tím najevo, že je schopen jednat se znalostí a pečlivostí, která je s jeho povoláním nebo stavem spojena. Jedná-li bez této odborné péče, jde to k jeho tíži.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak probíhají zkoušky na zapsaného mediátora.

Jak si tedy vybrat správného mediátora?

Pokud budete hledat mediátora pro svůj spor, zkuste si nejdřív zjistit reference. Lidé obvykle mediaci vyhledávají v životních situacích, které jsou pro ně těžké, a kterými se většinou nechlubí. I z tohoto důvodu je v tomto oboru obtížnější získat na web reference od skutečných klientů. 

Je však zcela v pořádku mediátora kontaktovat a zeptat se na:

 • jeho vzdělání,
 • praxi,
 • zkušenosti
 • a specializaci.

Mediace je založená na otevřenosti a transparentnosti. Je tedy důležité, aby mediátor oběma stranám „sedl“. Pokud by se to nepovedlo, máte možnost mediaci s vybraným mediátorem kdykoliv ukončit a vybrat si mediátora jiného.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Víte, jak dlouho trvá mediace?

Zjistěte o mediaci více

Láká vás profese mediátora a chcete si osvojit užitečné mediační techniky? Přihlaste se na Výcvik mediace, kde vás naučím vše podstatné během pouhých 9 dnů.

© JUDr. Radka Medková | všechna práva vyhrazena
ochrana osobních údajů | cookies |obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top