NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Kurzy mediace od profesionální mediátorky

POZOR: Přihlašujte se na ŽIVÝ ONLINE kurz Úvod do mediace » zjistěte více

K čemu lidé potřebují mediátora (když existují advokáti)?

Ve své praxi se často setkávám s tím, že lidé chodí k soudu opravdu zbytečně. Většina Čechů bohužel neumí vyjednávat a komunikovat, což se v praxi projevuje 5 situacemi. V tomto článku vám je podrobně popíšu a vysvětlím vám, jak z nich ven.

Lidé někdy chodí k soudu zbytečně

Od chvíle, kdy jsem začala aktivně vykonávat práci mediátora, jsem začala chápat, proč jsou české soudy tak přetíženéAsi nikdy mě nepřestane fascinovat ta objektivní zbytečnost, se kterou lidé k soudu chodí. Zbytečnost, která má jediný důvod.

Češi neumí komunikovat a vyjednávat (čest výjimkám). Nejčastěji se to projevuje těmito 5 situacemi:

  • Návrh druhé strany neberou jako návrh k jednání, ale jako její jediný možný požadavek a vytvoří si přesvědčení, že druhá strana „neustoupí ani o píď“.
  • Na takový „požadavek“ nereagují, protože „o něčem takovém vůbec nemá smysl mluvit“. Druhá strana pak marně čeká na nějakou – jakoukoliv – reakci, aby mohlo vyjednávání začít.
  • Uvázli v minulosti a mají tendenci se stále vracet k příčinám neshody. Vůbec ale netuší, jaké řešení by si vlastně představovali oni sami, aby mohli celou věc považovat za „férově“ uzavřenou.
  • Radši vůbec nevyjednávají, protože „nemají rádi konflikty“.
  • Nenapadne je, že by mohli vyjednávat a hledat svoje úlevné řešení sami, protože „tyhle věci přeci znají nejlíp advokáti“.

Pojďme se nyní na jednotlivé situace zaměřit podrobně.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKKonflikty: proč se do nich lidé dostávají a co je důležité pro jejich řešení

1. Přesvědčení, že druhá strana neustoupí ani o píď

Patří k lidské přirozenosti, že podává-li někdo svůj návrh na řešení sporné situace, bude tento návrh odpovídat jeho potřebám a požadavkům a jeho vidění celé věci. Nemusí to nutně znamenat, že chce toho druhého svou představou řešení zesměšnit nebo urazit. Nevyvážený návrh může odrážet i velmi známou a používanou taktiku: „Nastřelím vysoko, abych měl/a z čeho slevovat“.

Jak z toho ven? Ověřte si, jestli to je návrh k jednání, nebo jestli jde skutečně o variantu, o které navrhující strana „vůbec nehodlá diskutovat“. Pokud jde o návrh k jednání – jednejte. Pokud je to prezentováno jako jediná přijatelná varianta, vždycky máte možnost druhé straně říct:

  • v čem je pro vás nevyhovující,
  • co v ní nebylo zohledněné
  • a dát návrh svůj.

2. Na „požadavek“ druhé strany není žádná reakce, takže vyjednávání nezačne

Vždycky mě v těchto situacích zajímá, co nereagující strana čekala, že se stane. Odpověď je stejná: „No, to nevím. Asi že dá nějaký návrh, který budu moci přijmout.“

Takže… dobrý den, pojďme se probudit do reality.

V místnosti, ve které školíme nové mediátory, visí plakát „8 zlatých pravidel komunikace“. Třetí pravidlo zní: Co druhému neřeknu, neví.

Když na svůj návrh nedostanete žádnou reakci, co to pro vás znamená? Řeknete si:

  • Bez reakce? Ok, takže asi fakt budu muset na soud, protože jinak to nemá řešení.
  • Nebo aha, takže můj návrh asi není pro druhou stranu akceptovatelný, když nereaguje. Nu což, dobrá, popřemýšlím tedy o tom, jak jeho situaci ve svém novém návrhu vylepšit a pokusím se mu tento nový návrh doručit co nejdříve?

Ať jste odpověděli jakkoliv, věřte, že podle množství klientů v advokátních a mediačních kancelářích to vypadá, že první skupina je dost početná. Nedoporučovala bych tedy sázet na to, že zrovna tahle konkrétní protistrana bude patřit do skupiny číslo dvě.

Jak z toho ven? Pokud vám jde o vyřešení situace, která vás tíží, zkuste na chvíli uspat svoje ego, které vám říká „nevnucuj se“, „neponižuj se“, „nezadávej si“. A napište druhé straně ještě jednou, tentokrát žádost o reakci na váš návrh k jednání. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak se připravit na vyjednávání

3. Uvíznutí v minulosti nepřemýšlení o tom, jak celou věc napravit

Skoro každý, kdo někdy zažil pocit křivdy, bezmoci nebo frustrace, má potřebu se k situaci, která mu tuto nepříjemnou emoci způsobila, vracet. 

Nějakou dobu je to v pořádku. Ale pokud se vám něco takového stane, zeptejte se sami sebe, co byste teď potřebovali, abyste se mohli cítit zase fajn. Možná na to nepřijdete hned, ale v podobných situacích většinou nejde o vteřiny. Nečekejte, že řešení, které bude skvělé pro vás, za vás bude hledat ten druhý.

4. Nevyjednávám, protože nemám rád/a konflikty

Život bez konfliktů je krásným snem mnoha lidí. Lidé ale často zaměňují konflikt (= situaci, ve které panuje nejednotnost) za způsob jeho řešení. Pokud někde zmíníte slovo „konflikt“, většinou lidem v hlavě naskočí slova jako boj, křik nebo agrese. 

Jenže konflikt je možné řešit i jinak než agresivně – třeba právě vyjednáváním.

A ruku na srdce – kolik konfliktů z lidského života zmizí tím, že je budeme ignorovat? Bohužel to bývá právě opačně. Konflikty mají tendenci hrát hru sněhové koule, která se nabaluje a zvětšuje… 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKLze absolvovat mediaci souběžně se soudním řízením?

5. Tohle je práce pro advokáta

Tady je třeba říct, že advokát pracuje v nejlepším zájmu klienta. Jen ten „zájem klienta“ může mít úplně jiný rozměr, než jak ho vnímá mediátor.

Příklad z praxe

Nedávno se v mé mediační kanceláři sešly v ryze obchodním sporu dvě strany společně se svými advokáty. Klienti se docela rychle dohodli, takže o to překvapivější pro mě byla informace, že se jim ulevilo, protože „spolu už několik měsíců bezúspěšně jednali advokáti“. Advokátka jednoho klienta celou věc nádherně shrnula:

„No, můj klient přišel s tím, co se stalo. Takže já jsem vám, pane kolego, samozřejmě musela napsat výzvu, aby váš klient tomu mému zaplatil požadovanou částku. A vy jste na to samozřejmě musel odpovědět tím, že váš klient s touto částkou nesouhlasí, a naopak žádá, aby mu můj klient zaplatil náhradu škody. To pro nás bylo neakceptovatelné, takže jsme to dali k soudu. Mezitím jsem vám psala, že se o požadované částce dá jednat, ale vy jste už nereagovali, protože jste čekali, jak se k věci postaví soud. A soud, když konečně nařídil jednání, nás poslal sem. A tohle trvalo rok…“

Kolik času svého života chcete darovat soudním jednánímKolik času svého života chcete věnovat negativním pocitům pramenícím z neřešených nebo špatně řešených konfliktů?

Naučte se řešit spory profesionálně

Naučte se efektivně vést jednotlivé mediační kurzy. Přihlaste se na kurz Výcvik mediace, který vás během pouhých 9 dnů naučí vše podstatné pro vykonávání této profese.

© JUDr. Radka Medková | všechna práva vyhrazena
ochrana osobních údajů | cookies |obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top