NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více
Kurzy mediace od profesionální mediátorky
Na kurzech mediace se naučíte, jak nahlížet na konflikty, jak hledat jejich příčiny i úlevná řešení pro všechny zúčastněné. V běžném životě je však někdy vhodnější se mediačních technik vyvarovat. Jaké situace si je žádají a jaké naopak nikoliv?
Mediační komunikační techniky jsou techniky využitelné v konfliktu. Konflikt je nesoulad, nejednotnost, a je jedno, jestli tento nesoulad probíhá mezi dvěma klienty „profesionálního mediátora“, mezi vámi a někým druhým, nebo uvnitř vás samotných.
Výsledkem správného použití těchto technik by měla být úleva nebo aspoň vědomí toho, že (a jaké) existují varianty řešení dané situace, abyste mohli sami posoudit, co vám každé jednotlivé řešení přinese pozitivního i negativního.
Jenže! Ne každá nejednotnost musí nutně znamenat konflikt, o jehož řešení vás mluvčí žádá.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Je umění mluvit nebo komunikovat?
Naši účastníci mluví na kurzech často o tom, jak v proudu nadšení z toho, jak mocnými technikami nyní disponují, je hned zatepla uplatňují na nebohých rodinných příslušnících. Probíhá to zhruba takto:
Přijde manžel večer domů a říká své ženě (která se právě vrátila z kurzu mediace):
„Ten vedoucí se zbláznil! Zatlačili na něj z vedení, takže po nás teď dupe a snad si myslí, že budeme v práci i spát nebo co?“
Načež nadšená nová skoro-mediátorka provede hluboký nádech, vypne hruď a zaševelí: „Slyším Mirku, že jsi naštvaný, protože vedoucí nezvládl svoji roli a přesouvá odpovědnost na tebe, je to tak?“
Muž lehce zavrávorá a hlavou mu proletí myšlenka na nežádoucí účinky očkování proti covidu (nebo naopak neočkování – to podle situace). Jeho žena se ovšem nevzdává a pokračuje směle dál: „A rád bys i nadále pracoval každý den pouze 8 hodin, pochopila jsem to správně?“
Mirek se už stačil vzpamatovat z prvotního šoku a začíná mu svítat. Letmým pohledem na nástěnný rodinný kalendář si ověří, kde jeho žena trávila svůj čas a zahřmí hrozivým hlasem: „Nezkoušej na mě ty svoje techniky!“
Někdy to žena pohřbí ještě chápavým: „A slyším, že jsi hodně rozzlobený, je to tak?“
Kurzy mediace mají opravdu potenciál změnit váš život – ale naším cílem není vás rozvést nebo z vás udělat tvora podivného a protivného ☺.
Takže jak na to? Kde je hranice mezi využitelností a „zákazem použití“ mediačních technik?
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Kompromis: co to je, kdy k němu lze přistoupit a kdy naopak nikoliv
V konfliktních situacích
Jak už je uvedeno výše, je celkem lhostejné, jestli jde o konflikt mezi vašimi klienty, mezi vámi a někým druhým nebo uvnitř vás samotných (Mám změnit práci, která mi nevyhovuje, nebo mám zůstat tam, kde to už znám?). V běžném hovoru nemají mediační techniky co dělat.
V případě, že si o to lidé řeknou
Někdy si lidé chtějí jen postěžovat nebo si ulevit – sdělená starost je poloviční starost. Potřebují někoho, kdo je vyslechne, polituje, poradí a postaví se jednoznačně na jejich stranu. Pokud použijete mediační techniky v těchto případech, pravděpodobně se za pár měsíců podivíte, jak je možné, že už vám skoro nikdo nezvedá telefon.
Představte si situaci, kdy si vám kamarádka stěžuje na to, jak ráno stála půl hodiny v dopravní zácpě a když se to konečně rozjelo, zastavili ji policajti, kteří důkladně zkontrolovali vše od řidičáku po lékárničku, aby jí nakonec dali tučnou pokutu za nějaký nedostatek.
Zatímco po větě „Máňo, slyším, že tě opravdu naštvalo, že ses ráno značně zdržela vinou dopravní situace a taky mluvíš o tom, že jsi nešťastná z toho, že výše pokuty zasáhne hodně do tvých úspor, pochopila jsem to správně?“ se Máňa asi začne opatrně ptát na vaše duševní zdraví, po reakci typu „Máňo, lidi jsou fakt líný, to se vozí po jednom v autě, pak má člověk někde zaparkovat, to je šílený. A ti policajti byli fakt pitomci, to si troufnou, když vidí ženskou, to je jasný. Hele, třeba to ještě nějak ukecáš…“ vaše přátelství jen pokvete.
Ano, pokud váš rodinný příslušník řeší (a chce řešit) nějaký problém a je srozuměn s tím, že mu v tom chcete a budete pomáhat. Mediační techniky jsou totiž techniky, které napomáhají hledat a nalézat řešení.
Ano. I když sami umíte tyhle techniky a ovládáte je, pokud si chcete nechat pomoct, tak je úplně jedno, že přesně víte, jaké techniky teď právě váš komunikační partner používá. Protože pomocí těchto technik vás druhý člověk (nebo vy sami sebe) dovede k jinému pohledu na věc a k zamyšlení nad možnostmi.
Samozřejmě pořád je tady i ta možnost, že si nebudete chtít nechat pomoci a začnete se vztekat, ať vás ten druhý laskavě neparafrázuje a nezrcadlí, že na to nejste zvědaví. V každém případě je to vaše volba.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak se připravit na vyjednávání
Na závěr jedno důležité upozornění: Mediační techniky nemají být v žádném případě manipulativní. Zatímco v manipulaci je cílem dotlačit druhého k něčemu, do čeho se mu nechce, v mediaci je cílem myšlenky a věci otevřít, vynést na světlo, uvědomit si – a svobodně se rozhodnout.
A může to vypadat i tahle:
Manželský pár se hádá. „Nezkoušej na mě ty svoje techniky!“ zařve manžel. „Budu je na tebe zkoušet, protože mi na tobě záleží,“ zaječí manželka. „Chci pochopit, co se děje, protože jestli spolu máme ještě nějaký ten pátek žít, tak to pochopení pro mě je důležitý, a nic lepšího neumím a neznám.“
PS: Účastnice našich kurzů upozorňujeme, že větší pohodu se svými „Mirky“, kteří přijdou naštvaní domů, zažijí, když jim řeknou: „Ten šéf je fakt pablb žíhanej. Vykašli se na něj a pojď se najíst.“ ☺
Naučte se porozumět tomu, co lze z hlediska práva v oblasti rodinných vztahů dohodnout. Přihlaste se na kurz Rodinná mediace.
Nebo se naučte rozpoznat manipulaci a naučte se jí úspěšně bránit. Vše podstatné vám přinese kurz Manipulace: jak ji rozpoznat a jak se jí bránit.
© JUDr. Radka Medková | všechna práva vyhrazena
ochrana osobních údajů | cookies |obchodní podmínky
Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby