NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Kurzy mediace od profesionální mediátorky

POZOR: Přihlašujte se na ŽIVÝ ONLINE kurz Úvod do mediace » zjistěte více

Proč je nesmysl dělat mediaci intuitivně, tak nějak „od srdíčka“

Hned v úvodu přiznávám, že na větu „já mediaci dělám tak jako intuitivně“ startuju, a věta „mediaci dělám tak nějak od srdíčka“ způsobuje zástavu srdci mému. Proč? A proč je opravdu důležité při mediaci dodržovat určité principy a postupy? 

Mediace má své principy a postupy

Přijměte prosím jako fakt, že mediace je svébytný obor, který má nějaké své zákonitosti, principy, postupy – a naopak zakázané věci. Prostě to tak je. Jako ve všech oborech.

Někdo si však myslí, že mediace je milý a příjemný rozhovor s lidmi řešícími spor. Kdy těmto lidem mediátor řekne, co si myslí a navede je „na tu správnou cestu“. Takové myšlenky jsou však tristní ukázkou absolutního nepochopení a nepokory k tomuto oboru. A bylo by super, kdyby „srdíčko“ vytáhli pseudomediátoři v čase, kdy budou zdarma pomáhat v psím útulku. V čase, kdy je třeba řešit spor, je vhodné vytáhnout dovednosti. „Srdíčko“ je pak přidanou hodnotou.

Opravdu dobře vedená mediace skutečně vypadá jako nenucený rozhovor s lidmi majícími mezi sebou spor, ale za touto nenuceností jsou hodiny a hodiny práce, studia, tréninku a frustrací z chyb. A to, že tohle je klientům a náhodnému kolemjdoucímu neviditelné, je velkým oceněním práce konkrétního mediátora.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKKdy mediační techniky použít a kdy se jich naopak vyvarovat

Kdybychom mediaci připodobnili k umění…

František Kupka: Tvar modré

Tento obraz se prodal za 55,75 milionu Kč. No řekněte sami, tohle je hrubým odhadem práce na 2-3 hodiny. Podle pravítka bychom to (intuitivně) dali všichni – nebo snad ne?

Nebudete dělat „intuitivně“ advokacii jen proto, že jste zrovna v antikvariátu levně koupili tlustý občanský zákoník s komentářem, takže si tam všechno přečtete. A přitom když přijdete k advokátovi, on vám s lehkostí vysype (že by intuitivně?) paragraf a během chvilky napíše smlouvu nebo žalobu. Zeptejte se ale někdy advokátů, jakou paseku může nadělat smlouva sepsaná někým „jen tak od srdíčka, intuitivně“.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJaké vzdělání musí mít mediátor a rodinný mediátor?

Mediátorem nemůže být kde kdo 

To, že se laici bez znalosti věci prohlašují za mediátory, má řadu úskalí. Níže vám představím tři, které jsou podle mého názoru nejdůležitější.

Podkopávají důvěryhodnost mediace jako oboru

Je to smutné, ale tohle je ještě to nejmenší. Mediace jako v ČR relativně nový obor není laické veřejnosti nijak důvěrně známá a lidé o ní mají značně zkreslené představy. V praxi se tak nešťastnou náhodou může stát, že se člověk dostane do spárů někomu, kdo sice také vůbec neví, co mediace je, ale „ty informace mu intuitivně přicházejí“. V takovém případě pravděpodobně nelze očekávat, že by se tento klient ještě někdy chtěl s mediací setkat. Proto už zřejmě nikdo nebude mít příležitost mu vysvětlit, že se s ní ve skutečnosti zatím ani nesetkal.

Mediace je proces, který mimo jiné pomáhá stranám, aby si samy v sobě ujasnily, co potřebují. Pokud to mediátor uspěchá tím, že jim na „první dobrou“ řekne, co podle něj mají nebo nemají dělat, spletl si mediaci s blahosklonným panem řídícím.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak se připravit na vyjednávání

Dávají klientům informaci, že toto je mediace…

…a klienti jsou pak zmatení a naštvaní, když se dostanou ke skutečnému mediátorovi, který jim NEPORADÍ! Vždycky je jednodušší si od někoho, kdo vystupuje jako autorita (což mediátor ve vnímání klientů spíše je, ať je mediace jakkoliv neformálním institutem), poslechnout radu. Než přijmout odpovědnost za to, že další postup v mé věci je plně na mém vlastním rozhodnutí.

Z mediační praxe:

„Paní doktorko, když ani nemáte k dispozici náš spis, jak chcete rozhodovat? Minulá mediátorka si nejen nastudovala spis, ale byla také v kontaktu se soudkyní, která jí řekla, jak hodlá dál postupovat, takže mediátorka nás vedla tímto směrem k dohodě…“

Co dodat? V tomto případě šlo nejen o „intuitivní mediaci“, ale zřejmě i o „intuitivní soudnictví“ ze strany mediátorky.

Neodborným postupem hrozí škoda

V mediaci může jít i o škody neviditelné, psychické. Možná to nezpůsobí bipolární poruchu a panické ataky, ale způsobí to stres, nespokojenost, možná nespavost. Skutečné problémy samozvaný „mediátor“ neuvidí. Ty si „odnesou“ strany samy, ve svém dalším životě a své další interakci. 

Z telefonického rozhovoru:

  • Paní: „Dobrý den, chtěla bych k vám na trénink mediace.
  • Mediátor: „Ok, a u koho máte základní kurz?
  • Paní: „No nikde, já jsem pokročilá, pracuju s klienty, mediuju je normálně, takže chci jen trénink.
  • Mediátor: „A jak víte, že děláte mediaci?
  • Paní: ticho… „No, nevím vlastně… No pomáhám jim řešit konflikty.
  • Mediátor: „Aha, a jaké mediační techniky přitom používáte?
  • Paní: ticho… „No…
  • Mediátor: „Ok, asi je nemusíte umět pojmenovat. Tak mi pojďte ukázat mediaci. Já k vám přijdu jako klientka a říkám (naštvaně): „Takže já s tou firmou končím! Dodali mi zboží nejenom pozdě, ale navíc v mizerný kvalitě! Takže pokud to dodají v pořádku do 3 dnů, nebudu po nich chtít penále, a končíme spolu!“ Co mi na to jako mediátor řeknete?“
  • Paní: „No, víte paní majitelko, asi byla chyba v komunikaci. A kdybyste začala spolupracovat s jinou firmou, mohlo by to být stejné…“ 

Takže paní mi – jako klientce a majitelce firmy – právě řekla, že i po těch letech v byznysu jsem úplně blbá, protože si nedokážu sjednat tak základní věc, jako je množství a doba dodání zboží…

PS: Na mou telefonickou repliku správný mediátor reaguje na začátku mediace např. takhle: Paní X, slyším, že jste dostala objednané zboží se zpožděním a v horší kvalitě, než jste objednávala, a jste hodně rozzlobená, protože vám to způsobilo nějaké komplikace, je to tak? Co konkrétně to pro vás znamenalo?

Absolvujte mediační kurz

Chcete se naučit v praxi používat jednotlivé mediační techniky? Chcete pochopit, jakými principy se při mediaci řídit? Vyberte si z aktuálně vypsaných mediačních kurzů. 

© JUDr. Radka Medková | všechna práva vyhrazena
ochrana osobních údajů | cookies |obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top