NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Kurzy mediace od profesionální mediátorky

POZOR: Přihlašujte se na ŽIVÝ ONLINE kurz Úvod do mediace » zjistěte více

Soudní jednání vs. mediace: V čem se liší? A jaké jsou výhody a nevýhody?

výhody mediace

Jak se liší řešení sporů pomocí soudu a mediace, a v čem je jiný advokátní a mediační přístup ke konfliktům?

Víte, co od mediace očekávat?

Když máme jít k zubaři nebo něco vyřídit na úřad, asi všichni víme, co nás čeká. Máme i nějakou představu o tom, jak bude probíhat naše návštěva u psychologa nebo advokáta.

Jak ale bude probíhat jednání u mediátora? Nebude mě mediátor tlačit do něčeho, co nechci? Nepřesvědčí ho druhá strana o své pravdě? Neměl/a bych si radši připravit důkazy a svědky?

Mediace je v našich končinách bohužel pořád tak trochu neznámý pojem. Pojďme se proto podívat na rozdíly mezi soudním a mediačním řešením sporů a na rozdíly mezi tím, jak na spor pohlíží mediátor a jak advokát.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Víte, jak dlouho trvá mediace?

Soudní jednání vs. mediace

Výhody a nevýhody soudního jednání

Výhodou řešení sporu soudní cestou je fakt, že soud jednou vydá rozsudek, kterým věc – aspoň z pohledu práva – vyřeší. 

Nevýhodou je, že vydání takového rozsudku může trvat léta (a někdy podstatně déle, než lidé očekávají), v jejichž průběhu většinou sporným stranám naskakují výdaje za právní zastoupení a znalecké posudky. A s jejich situací se nic neděje – dál žijí v tom, co jim nevyhovuje. To je stojí další energii.

Další nevýhodou soudního sporu může být i to, že konečný rozsudek nemusí vyřešit vše a nemusí úplně vyhovovat ani „vítězné“ straně. „K soudu se chodí pro rozsudek, nikoliv pro spravedlnost“, zní staré pořekadlo advokátů a každý advokát zná ze své praxe situaci, kdy pro klienta u soudu vybojoval vítězství, ale klient stejně nebyl spokojený.

Soud zkoumá důkazy a vyslýchá svědky. Co si důkazně neobhájíte, to nemáte. Soud řeší, CO chcete. Nikoliv PROČ to chcete. Proto rozsudek pro klienty často znamená zadostiučinění, ale ne uklidnění.

Výhody a nevýhody mediačního jednání

Nevýhodou řešení sporu pomocí mediace je skutečnost, že žádný mediátor vám nikdy nemůže zaručit výsledek. Protože mediátor nesmí ve věci rozhodovat, nemá možnost zajistit, že se domluvíte. Jeho povinností je zajistit, že všechny strany sporu dostanou prostor vysvětlit svůj pohled, slyšet pohled toho druhého a pomoci jim hledat řešení, které bude průnikem jejich potřeb a možností.

Výhodou mediace je její rychlost. Jedna mediační schůzka trvá obvykle 3 hodiny (což ale není neprolomitelné pravidlo). A někdy je potřeba takových schůzek opakovat víc. Pokud se ale klienti na mediaci scházejí v intervalu cca 1× za týden až 14 dní, lze k dohodě dojít během několika málo týdnů, maximálně měsíců. 

Další výhodou mediace je její výrazně menší finanční náročnost. Zapsaný mediátor má povinnost seznámit strany sporu s cenou za mediaci ještě před zahájením mediace. Takže klienti mají v každé chvíli přehled o tom, kolik je jejich spor stojí. Ceny za mediaci jsou smluvní, ale obecně jsou nižší než soudní poplatek, náklady právního zastoupení a znalecký posudek.

Takovou „lidskou přidanou hodnotou“ mediace je její neformálnost – mediace se odehrává v důvěrném prostředí pouze za přítomnosti mediátora (mediátorů) a sporných stran. Další osoby (typicky advokáti, ale nejen oni) se mediace mohou účastnit, pokud s tím všechny sporné strany souhlasí.

  SOUD MEDIACE
Je zaručen výsledek? ano ne
Jak dlouho proces trvá? i několik let několik týdnů, max. měsíců
S jakou cenou mám počítat? záleží na složitosti případu cena je vždy předem domluvená, obvykle je to smluvní cena mediátora krát počet hodin mediace*
Kdo všechno se o mém sporu dozví? soudní jednání je veřejné zapsaný mediátor má ze zákona povinnost mlčenlivosti; mediace je důvěrný proces
Proces soud hodnotí důkazy, které strany předloží mediátor pracuje s tím, co strany skutečně chtějí a potřebují

*cena za mediaci může být stanovena i jinak než hodinově

Advokátní vs. mediační přístup k řešení sporu

Cílem práce advokáta je (ve zkratce) hájit zájmy klienta. A to obecně tím, že použije co nejvíce důkazů a svědeckých výpovědí ve prospěch svého klienta a svědčících proti druhé straně. Další součástí práce advokáta je hlídat procesní práva jejich klienta.

Cíle práce mediátora je najít skutečné zájmy všech znesvářených stran a hledat spolu s nimi takové řešení, které bude úlevné pro všechny zúčastněné.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jaká je úspěšnost mediace

Jak to chodí v praxi?

Stranám bylo soudem nařízeno setkání s mediátorem. Na jednání advokát vysvětluje, že mediaci nelze v současné situaci provést, protože „se čeká na rozhodnutí správního orgánu“. Jak říká, protistrana podala na úřad podnět, že jeho klient má ve své garáži načerno autodílnu. A jak říká advokát, „není možné ve věci jednat, dokud se nevyjasní, jestli tam ta autodílna je, nebo není“.

Ano, advokát musí počkat, jak se k podnětu správní orgán postaví. Teprve podle výsledku zvolí další taktiku.

Jak bude postupovat mediátor?

Mediátor vůbec nepracuje s tím, jestli v garáži autodílna je, nebo není. Zjišťuje, co z toho, co se děje v garáži pana X, vadí sousedovi Y. Proč mu to vadí. V čem ho to omezuje. A jak by to potřeboval jinak. Stejně tak zjišťuje, jestli pan X o těchto věcech věděl (často ne) a jak se to dá udělat, aby mohl dělat to, co chce. A zároveň, aby to co nejméně rušilo a omezovalo souseda Y.

Sousedé o své situaci mohou mluvit, společně hledat řešení a nakonec nalézt způsob, jak se dohodnout, aby se každý z nich cítil co nejméně omezovaný. Protože (nejen) sousedské spory dlouhodobě vyčerpávají energii všech zúčastněných.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Co dělat, když vám soud nařídí mediaci

Jak by postupoval správní orgán?

A co se může stát, pokud spolu sousedé nebudou mluvit a nechají za sebe rozhodnout někoho jiného?

Správní orgán rozhodne, že v garáži autodílna skutečně je. Pan X odstraní všechny viditelné atributy autodílny a bude dál pokračovat v tom, co dělá. Sice bude naštvaný, že na něj pan Y poštval „úřad“, ale bude si libovat, že na něj vyzrál.

Pokud správní orgán rozhodne, že v garáži autodílna není, bude pan X „na koni“, o sousedovi bude tvrdit, že je notorický stěžovatel a ve své činnosti v autodílně ještě trochu přidá, aby souseda naštval pořádně. Pan Y bude čím dál naštvanější, nešťastnější a pravděpodobně začne dělat nějaké pěkné naschvály. Život v sousedících domech nebude dlouhodobě únosný pro žádného z nich.

Láká vás profese mediátora?

Chcete se o mediaci dozvědět víc a naučit se vše podstatné pro vykonávání této profese? Přihlaste se na prakticky zaměřený kurz Výcvik mediace.

© JUDr. Radka Medková | všechna práva vyhrazena
ochrana osobních údajů | cookies |obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top