NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více
Kurzy mediace od profesionální mediátorky
Víte, co je Úmluva o právech dítěte? Co s sebou přináší? A proč je třeba se jí zaobírat v souvislosti s rodinnou mediací?
Autorkou tohoto článku je Mgr. Jitka Zelenková.
Nejprve k významu a obsahu samotné Úmluvy o právech dítěte. Dále v článku používám jen označení „Úmluva“.
Význam slova „úmluva“ je stejný jako dohoda. A tato Úmluva je mezinárodně uznávaná dohoda, kdy se jednotlivé státy domluvily na jejím obsahu a dodržování. Jedná se o nejdůležitější mezinárodní dokument, který chrání dětská práva. Česká republika tuto Úmluvu podepsala v roce 1991.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Trumfy v rukou mediátora – jak s nimi pracovat?
Znamená to, že Česká republika má dohlížet na dodržování těchto práv.
Úmluva obsahuje 42 článků, ve kterých jsou popsána jednotlivá práva dětí, povinnosti rodičů a státu, s cílem zajistit ochranu dětem. Děti jsou totiž odkázány na dospělé ve svém okolí, kteří jim mají vytvářet takové prostředí, ve kterém mohou vyrůstat, žít a rozvíjet se.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Proč se lidé dostávají do konfliktních situací a jak vám pomůže mediace
Jedná se například o:
Rodiče mají zodpovědnost:
Podle Úmluvy musí stát přijmout například opatření:
Tolik krátký exkurz do obsahu a významu samotné Úmluvy.
Mediátoři se mohou věnovat řešení rodinných kauz, kdy se vyjednávaná dohoda mezi rodiči/prarodiči/zákonnými zástupci týká dítěte. V takových případech je nutné, aby mediátor ovládal nejen jednotlivé komunikační nástroje, ale aby měl také základní povědomí o právech dítěte, které by dohoda mezi rodiči měla odrážet v pozitivním slova smyslu.
Je v zájmu dítěte a ochraňuje jeho práva na odpočinek dohoda o střídavé péči, kdy dítě bude jezdit každý týden z Aše do Olomouce? Jak se do takové dohody promítne jeho právo na vzdělání? Jak to zvládne s ohledem na svůj věk? A jak mu rodiče zajistí potřebnou životní úroveň, kdy se tímto nemá na mysli jen materiální zázemí? Jak bude vypadat komunikace týkající se dítěte, pokud je teď mezi rodiči vykopaná válečná sekera? A co by se muselo stát, aby tu válečnou sekeru v oblasti péče o dítě mohli zakopat?
Toto je jen zlomek otázek, které by si měl mediátor pokládat a pomáhat rodičům o nich přemýšlet, diskutovat a řešit.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak postupovat, když vám soud nařídí mediaci
Pokud mediátor ve své roli vezme v potaz – a u zapsaného mediátora bez nejmenších pochybností – Úmluvu o právech dítěte, měl by takovou dohodu postavit na pevném základu ochrany práv dítěte. To neznamená, že by měl rodičům diktovat, jak mají o své dítě pečovat. Ale měl by mít na paměti, že on v roli mediátora je do určité míry i hlasem dítěte.
A to v takové podobě, aby:
Zároveň mediátor reaguje vhodným způsobem na slabší momenty v komunikaci mezi rodiči, aby vůbec bylo možné řešení hledat a dohodu tvořit.
Touto nenásilnou formou mediátor podporuje zvyšování rodičovských kompetencí, které bývají v některých případech upozaďovány na úkor potřeb rodičů. Tedy dospělých, kteří jsou v mediaci nejen jako rodiče, ale také jako rozcházející se partneři nebo rozvádějící se manželé, kteří mají před sebou ještě majetkové vypořádání. Případně vystupují ještě jako obchodní partneři, protože spolu zároveň podnikají, nebo jejich obchodní vztah skončil i s jejich partnerstvím; zkrátka potřebují hledat řešení v různých dalších rovinách.
Tyto roviny je nutné v rámci takového typu rodinné mediace odlišit, pojmenovat, popsat a nejprve vyjednat dohodu u těch, kteří potřebují, aby rodiče byli schopni naplnit své rodičovství.
Mediátor není kouzelník, je odborníkem na práci s konfliktem. Typy konfliktů jsou různé, jedno však platí u každého; konflikt je dobrý sluha, ale zlý pán. Chcete se o řešení konfliktů dozvědět více? Vyberte si z nabídky prakticky zaměřených mediačních kurzů.
© JUDr. Radka Medková | všechna práva vyhrazena
ochrana osobních údajů | cookies |obchodní podmínky
Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby