NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více
Kurzy mediace od profesionální mediátorky
Mediátor nemusí být zároveň právník, nebo advokát. I přesto ale musí mít určité povědomí o právních pojmech. Některé právní instituty pak mohou mediaci, případně spor řešený v rámci mediace, ovlivnit velmi výrazně. Jedním z takových institutů je tzv. promlčení. Podívejme se na něj podrobněji.
Autorkou tohoto článku je JUDr. Klára Dostálová.
Promlčení, nebo také promlčecí lhůta, je zjednodušeně řečeno období, ve kterém můžete uplatnit své právo u soudu (např. zažalovat vrácení dlužných peněz). Základní promlčecí doba činí 3 roky.
Pokud se tedy budeme držet příkladu zapůjčených a nevrácených peněz, může modelová situace vypadat následovně. Domluvíte se s dlužníkem, že vám peníze vrátí 29. 4. 2022. Peníze vrácené nejsou, dlužník se neozývá. Co teď s tím? Nejdřív budete pravděpodobně telefonovat a psát e-maily. Pak možná zajdete za advokátem, aby dlužníkovi napsal nějaký formální dopis.
Když ale všechny pokusy selžou, pravděpodobně vás (nebo advokáta) napadne obrátit se na soud. A nyní se dostáváme k promlčení. Na soud se totiž musíte obrátit nejpozději do 3 let od doby, kdy jste se na něj v dané věci mohli obrátit poprvé.
Takový den nastane nejčastěji hned den poté, co vám měl dlužník zaplatit. V našem případě by vám tedy promlčecí lhůta začala běžet 30. 4. 2022 a skončila by 30. 4. 2025. Do této doby byste museli podat žalobu soudu na zaplacení dlužné částky. Pokud byste to nestihli, právo by se vám takzvaně promlčelo a dlužník by vám už nic platit nemusel, pokud by na to soud upozornil.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Co je to mediace a z jakých úhlů pohledu na ni lze pohlížet
Může se ale stát, že se se svou záležitostí (např. dlužnou částkou) obrátíte na mediátora. A najednou je 2. 5. 2025, mediace stále neskončila, dohoda v nedohlednu a vy jste žalobu nepodali.
V takovém případě nemusíte zoufat, protože přesně na tyto případy myslí občanský zákoník. V něm je stanoveno, že: „V případě uzavření dohody o mimosoudním jednání věřitele a dlužníka o právu nebo o okolnosti, která právo zakládá, počne promlčecí lhůta běžet poté, co věřitel nebo dlužník výslovně odmítne v takovém jednání pokračovat; počala-li promlčecí lhůta běžet již dříve, po dobu jednání neběží.“
V překladu tato věta znamená dvě věci:
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Mediace má své místo i v trestním řízení: jak funguje?
A nyní se dostáváme k samotné návaznosti promlčení na mediaci. Mediace totiž je mimosoudním vyjednáváním, které běh promlčecí lhůty zastavuje.
A dohodou o mimosoudním jednání se pak rozumí i nám známá smlouva o mediaci. Z toho důvodu je ve smlouvě o mediaci důležité myslet na přesné popsání dvou věcí:
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak probíhá facilitativní mediace aneb Jaké jsou její fáze?
Možná se vám nyní zdá promlčení a jeho provázání s mediací jako příliš složitý konstrukt, ale pro mediaci to vytváří jednu nespornou výhodu.
Pokud řešíte kauzu, u které vám hrozí, že vám promlčecí lhůta brzy uběhne a současně se vám zatím nechce podávat žalobu, je mediace ideální. Jak jsme vysvětlili, po dobu uzavření smlouvy o mediaci promlčecí lhůta neběží. Vy se tedy v klidu můžete nadechnout a pokusit se váš spor v mediaci vyřešit.
Pokud to dohodou nedopadne, nemusíte zoufat, že budete muset hned druhý den běžet na soud podávat žalobu. I na takové situace občanský zákoník myslí. Promlčecí lhůta totiž neskončí dřív než za 6 měsíců od dne, kdy začala znovu běžet. To znamená, že neskončí dříve, než za 6 měsíců po ukončení smlouvy o mediaci.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Lze absolvovat mediaci souběžně se soudním řízením?
Chcete nabídku svých služeb rozšířit o mediační techniky? Chcete se naučit řešit konflikty s chladnou hlavou? Přihlaste se na některý z mediačních kurzů se srozumitelným výkladem.
© JUDr. Radka Medková | všechna práva vyhrazena
ochrana osobních údajů | cookies |obchodní podmínky
Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby